DORASTÚ USTUPUJÚCE ĎASNÁ SPÄŤ?

Zjednodušene povedané – nie. Ak sú vaše ďasná poškodené napríklad dôsledkom parodontitídy, najzávažnejšou formou ochorenia ďasien, ustupujúce ďasná už naspäť nedorastú. No hoci tento proces nie je možné zvrátiť, existuje liečba, ktorá pomôže, aby sa tento problém nezhoršoval.

AKO ZISTÍM, ČI MÁM USTUPUJÚCE ĎASNÁ?

Existuje niekoľko známok, ktoré vám napovedia, či máte problém s ďasnami alebo ustupujúce ďasná. Pravdepodobne spozorujete odďaľovanie ďasien smerom od zubov, čím sa odhalí koreň a pravdepodobne začnete pociťovať zvýšenú citlivosť zubov. Zrejme si tiež všimnete, že vaše zuby vyzerajú dlhšie, alebo budete cítiť akýsi stupienok v miestach kontaktu ďasna so zubami.

Hoci tieto príznaky sami uvidíte, nie je vždy jednoduché určiť, či ide o ustupujúce ďasná. Najlepšie, čo môžete spraviť, je chodiť na pravidelné prehliadky k svojmu zubnému lekárovi, pretože odborník vie správne odhaliť a liečiť problém s ďasnami. Je to obzvlášť dôležité, ak ide o ustupujúce ďasná, pretože včasná liečba je najlepším spôsobom, ako zhoršenie tohto ochorenia zastaviť. 

ČO USTUPOVANIE ĎASIEN SPÔSOBUJE?

Existuje viacero faktorov, ktoré ustupovanie ďasien spôsobujú. Presnú príčinu vášho ustupovania ďasien bude vedieť zistiť zubný lekár:

  • Čistenie zubov neprimeraným tlakom – môže spôsobiť opotrebovanie zubnej skloviny a následné ustupovanie ďasien.
  • Zlý zdravotný stav ústnej dutiny – ak svoje zuby neudržiavate čisté pomocou čistenia zubnou kefkou a používania zubnej nite, môže dôjsť k nahromadeniu zubného povlaku, ktorý sa zmení na tuhú usadeninu, tzv. zubný kameň. Ak sa neodstráni, môže to viesť k ochoreniu ďasien a k ich ustupovaniu. 
  • Zvieranie alebo zatínanie zubov – príliš pevné zovretie môže na ďasná vyvíjať tlak, kvôli ktorému začnú ustupovať. 
  • Fajčenie – ak fajčíte, ste na ustupovanie ďasien náchylnejší.
  • Trpíte parodontitídou – v prípade závažného ochorenia, tzv. parodontitídy, začnú ďasná odstupovať od zubov a vytvoria sa vačky. Tie sa môžu infikovať, čo následne poškodzuje tkanivo a kosť, ktoré udržujú zuby na mieste, zub sa uvoľní a začne sa hýbať. Napokon to môže skončiť až vypadnutím zuba. 

AKO ZASTAVÍM USTUPOVANIE ĎASIEN?

Ak chcete zistiť, či máte ustupujúce ďasná, alebo si myslíte, že nimi trpíte, mali by ste sa najskôr objednať k zubnému lekárovi, ktorý vám poskytne odbornú radu, ako to zastaviť. 

Existuje niekoľko spôsobov liečby ustupujúcich ďasien: 

Odstránenie zubného kameňa a vyhladenie povrchu koreňov zubov v línii ďasien

Ak trpíte ustupovaním ďasien, zubný lekár vám môže navrhnúť odstránenie zubného kameňa a vyhladenie povrchu koreňov zubov. Ide o postup zložený z dvoch častí a vykonáva ho zubný lekár. Najskôr sa odstráni všetok zubný povlak a stvrdnutý zubný kameň nad a pod líniou ďasna (miesto kontaktu ďasna so zubami). Potom zubný lekár vyhladí povrch koreňov zubov, aby uľahčil opätovné prichytenie ďasna na zub. Zubný lekár vám pravdepodobne počas tejto procedúry ponúkne lokálne anestetikum. Celá táto procedúra môže vyžadovať viac ako jednu návštevu u lekára. 

Je normálne, ak po tejto liečbe budú ďasná začervenané, opuchnuté, bolestivé a celkovo citlivejšie. Zubný lekár vám môže navrhnúť krátku kúru antimikrobiálnou ústnou vodou, ako je napríklad parodontax Extra 0,2%, ktorý pomáha ničiť baktérie a predchádzať infekcii. 

Odstránenie zubného kameňa a vyhladenie povrchu koreňov zubov zvyčajne na vyriešenie problému stačí, je však potrebné chodiť na pravidelné prehliadky, aby ste sa uistili, že stav vašich ustupujúcich ďasien sa zlepšil a nezhoršuje sa. Je takisto dôležité chrániť si ďasná a pokračovať vo vhodnej starostlivosti o zdravie ústnej dutiny. 

Štep ďasna

Ak prídete o tkanivo ďasna, môže vám zubný lekár navrhnúť operáciu štepu mäkkého tkaniva alebo ďasna. Z okolia ďasna alebo z podnebia sa získa tkanivový štep, ktorý sa prišije na tkanivo ďasna a prikryje sa ním odhalený koreň zuba.

AKO MÔŽEM PREDÍSŤ USTUPOVANIU ĎASIEN?

Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred ustupovaním ďasien, sú pravidelné prehliadky u zubného lekára a vhodná starostlivosť o zdravie ústnej dutiny. Čistenie zubov zubnou pastou s fluoridom dve minúty dvakrát denne alebo každodennou špecializovanou zubnou pastou pre zdravé ďasná, akou je parodontax, pomáha odstraňovať baktérie zubného povlaku, čím sa udržujú ďasná a zuby zdravé.