AKO MÔŽE VÁŠ ZUBNÝ LEKÁR VYLIEČIŤ OCHORENIE ĎASIEN
Zubní lekári sú odborníci na udržiavanie zdravých ďasien a zubov. Počas prehliadky skontrolujú vaše ústa, zuby a ďasná, aby zistili, či máte nejaké problémy alebo ochorenie ďasien.
Na rozdiel od bolesti alebo citlivosti zubov, ochorenie ďasien mnohokrát nespôsobuje bolesť alebo nepríjemné pocity, takže aj keď spozorujete príznaky, ako sú začervenanie, opuchnutie, krvácanie alebo ustupovanie ďasien, nemusíte vždy vyhľadať pomoc hneď, keď treba. Pokiaľ sa však ochorenie ďasien nebude liečiť v prvom štádiu, ktoré sa nazýva gingivitída, môže prejsť do parodontitídy, ktorá je oveľa vážnejšia a môže viesť k strate zubu.
AKO MÔŽU ZUBNÉ PREHLIADKY ODHALIŤ GINGIVITÍDU
V prvej časti zubnej prehliadky si váš zubný lekár pozrie históriu, čo mu pomôže, aby si vytvoril obraz o vašom zdraví a rizikových faktoroch. Môže vám položiť tieto otázky:
- Spozorovali ste niektoré z príznakov ochorenia ďasien, ako je krvácanie alebo opuch ďasien?
- Liečili ste sa v minulosti na ochorenie ďasien?
- Fajčíte alebo sa v minulosti objavilo vo vašej rodine ochorenie ďasien?
- Otázky o vašej každodennej hygiene ústnej dutiny, ako napríklad, ako často si čistíte zuby?
Keď vášmu zubnému lekárovi zodpoviete tieto otázky, bude preňho ľahšie určiť, či je u vás možné ochorenie ďasien. Ak ste sa v minulosti liečili alebo trpíte včasnými príznakmi ochorenia ďasien, vášho zubného lekára to upozorní na možné problémy. Ak fajčíte alebo sa vo vašej rodine v minulosti objavilo ochorenie ďasien, je u vás väčšie riziko a, ak sa nestaráte dobre o hygienu ústnej dutiny je veľmi pravdepodobné, že budete mať problémy s ďasnami.
V druhom štádiu klinického zisťovania, bude váš zubný lekár bude zisťovať, či máte príznaky ochorenia ďasien, ako napríklad:
- Zapálené, opuchnuté alebo červené ďasná
- Zmeny v štruktúre ďasien - zdravé ďasná majú malé priehlbinky, ktoré vyzerajú ako škvrny, ale pri ochorení ďasien opuchnú a ich štruktúra je jemná a lesklá
- Ustupujúce ďasná, kedy okraj ďasna ustupuje zo zubu
- Vrecká alebo hlbšie medzery, ktoré sa vytvárajú medzi ďasnami a zubami
- Uvoľnené alebo poškodené zuby
AKO VÁM MÔŽE POMÔCŤ VÁŠ ZUBNÝ LEKÁR?
Ak vám zubný lekár diagnostikuje gingivitídu, mal by vám odporučiť profesionálne čistenie, ako je 'odstránenie zubného kameňa a leštenie'. Toto môže vykonať buď zubný lekár, alebo hygienička, a spočíva v odstránení nahromadených baktérií zubného povlaku, vďaka čomu budú vaše zuby naozaj čisté.
Váš zubný lekár alebo hygienička vás tiež môžu poučiť o tom, ako pomôcť zastaviť a predchádzať ochoreniu ďasien doma.
Ak máte závažnú gingivitídu, zubár vám môže odporučiť krátkodobé používanie ústnej vody parodontax Extra 0,2%, aby ste dostali ochorenie ďasien pod kontrolu. Obsahuje chlórhexidín, o ktorom je preukázané, že pôsobí proti širokej škále patogénov vyskytujúcich sa v ústnej dutine, a preto je účinný v liečbe mnohých bežných zubných ochorení. Jeho jedinečný dvojitý účinok jednak ničí bakteriálny povlak, ktorý môže spôsobovať ochorenia ďasien, jednak vytvára ochranný štít pre zachovanie antibakteriálneho účinku po dobu až 12 hodín po vypláchnutí úst.
AKO ČASTO MUSÍM NAVŠTEVOVAŤ ZUBNÉHO LEKÁRA?
Váš lekár vám povie, kedy by ste mali chodiť na prehliadky. Ak spozorujete akékoľvek problémy alebo symptómy v období medzi zubnými prehliadkami, mali by ste okamžite navštíviť zubného lekára.